Sarıcapaşa, Talatpaşa Cad. No:134 Merkez/Edirne

Bel Fıtığından Korunmanın Yolları

Birçoğumuz özellikle otururken anlık rahatlığımız için belimizi hiçe sayıyoruz. Omurgamızı kamburlaştırarak oturmanın bizi rahatlattığını düşünüyoruz. Ancak yanlış oturuş pozisyonları ileride özellikle bel sağlığımızı kötü etkiliyor. Bu, yürürken ve yatarken de geçerli... Bel fıtığı hastalığına yakalanmamak için öncelikle duruş pozisyonumuza dikkat etmeliyiz. Sürekli eğik durmayı alışkanlık haline getirmiş bir omurga yavaş yavaş beldeki sinirlere baskı yaparak fıtıklaşmayı meydana getirebilir. Elimizde olmadan bu şekilde durduğumuzu söylüyoruz fakat dik durmak bizim elimizde. Öncelikle bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. Bilgisayar karşısında otururken, televizyon seyrederken ya da koltukta dinlenirken omurgamızı dik tutmalıyız.

Bir yastıkla ya da ortopedi ürünleri satan yerlerden bel destekleyicisi temin ederek belimizi destekleyebiliriz. Bilgisayar kullanırken sırt bölümüne yakın şekilde oturmalı, bilgisayarı göz hizasına getirmeli, dizin 90 derecelik açısını sağlamak için ayağımızın altına destek koymalıyız. Yatak seçimi de bu noktada önemli. Mutlaka ortopedik yatak seçmeliyiz. Beli ve sırtı destekleyen yataklardan temin etmeliyiz. Aynı şekilde kişinin kendisine uygun yastığı seçmesi de önemlidir. Yumuşak, sert, alçak ya da yüksek yastığın pek önemi yoktur. Kişi hangisinde rahat ediyorsa o tarz yastığı seçmelidir. Fakat yine de önerimiz ne çok alçak ne çok yüksek yastık kullanılması ve ne çok yumuşak ne çok sert yastık tercih edilmesi yönündedir. Stres birçok hastalığın nedenidir. Özellikle bel ve boyunla ilgili sinir hastalıklarında stresin etkisi bilimsel dayanaklarla ispatlanmıştır. Mümkün olduğunca stresten uzak durmalı ve bunun yanında mutlaka vücudumuzu ve beynimizi dinlendirmeliyiz. Hareketsiz yaşam omurgayı yıpratır. Spor hayatınızın bir köşesinde mutlaka olmalıdır.

Profesyonel sporlarla uğraşmak zorunda değilsiniz ancak yürüyüş, yüzme ve egzersiz gibi kolay ve eğlenceli sporları yaparak güçlü kaslara ve sağlıklı omurgaya sahip olabilirsiniz. Eğer fazla kilolarınız varsa mutlaka ideal kilonuza kavuşmak için uğraş verin. Bele binen aşırı yük baskıyı daha da arttırır ve fıtığın oluşmasında kolaylık sağlar. Kilo bel fıtığının en önemli nedenleri arasındadır. Ağır yük kaldırırken dikkat edin. Ağırlık kaldırma ve ani dönüşler bel ve boyun ağrısının temel nedenlerindendir.

Dengesiz ağırlık dağılımıyla bir yükün kaldırılması ve ani dönüşler bel ve boyun fıtığına sebep olabilir. Ağırlık kaldırma sırasında sırtı düz tutmak dizleri bükmek çok önemli. Taşınacak şey ne ise, ağırlıkları parça parça taşıyın ya da işinizi kolaylaştıracak bir yardımcı araç kullanın.