Sarıcapaşa, Talatpaşa Cad. No:134 Merkez/Edirne

Boyun Ağrısının Nedenleri

Boyun problemleri yaralanma, kötü duruş, fazla gerilme, yıpranma ve yırtılma veya hastalık dolayısı ile gelişir. Bu etkenlerden bir veya daha fazlası boyun ağrısına ve hareket kabiliyetinde azalmaya yol açar. Darbeler Spor faaliyetleri, özellikle gençlerde pek çok boyun harabiyetine yol açar. Futbolda, başla yapılan blokaj sık karşılaşılan bir nedendir. Sığ suya dalma veya deniz dibindeki bir cisme çarpma da boyun açısından tehlikelidir. Düşme, çarpma ve trafik kazalarında genellikle baş yaralanmaları ile birlikte boyun travmaları da meydana gelir ve ağrı oluşur. Burkulma Boyun normal hareket kabiliyetinin dışında zorlanırsa kas ve bağlar gerilir ve yırtılır. Bu burkulmadır, ayak bileği burkulmasına benzer.

Boyun kasları gergin olduğunda kısıtlı hareket bile burkulmaya yol açabilir. Bu tip yaralanma genellikle trafi kazalarında görülür. Bir araca arkadan çarpıldığında yolcuların başları geri sallanır vücut öne yönelir. Baş daha sonra geri teperek öne sallanır. Otomobil sert bir cisme çarptığında bu olayın tersi oluşur. Vücut aniden durduğundan baş ileri hareket eder. Daha sonra baş geri teperek arkaya gider. Vücut bir yöne hareket ettiğinde baş diğer yöne hareket eder ve bütün yük boyuna biner. Kazazede başlangıçta yalnızca hafifi ağrı hisseder, ancak birkaç saat sonra boyun sertliği ve ağrı (ve bazen kola vuran ağrı) gelişir. Rahatsızlık birkaç günde en üst düzeye ulaşır, fakat 1 ay içinde düzelir. Bu zaman dilimi çok çeşitli olabilmektedir. Böyle bir yaralanmayla karşılaşan hemen herkesin rahatsızlığı genellikle 3 ay içinde geçer ve iyi bir tedavi ile bu problemler nadiren tekrarlar.

Duruş Duruş, insanların kavrayabildiğinden daha çok etkilidir. Kötü duruş veya şişmanlık, zayıf kaslar veya uzun süre oturma belinizi öne doğru çekip kavislendirdiğinde sırtınızda arkaya doğru daha çok kavis yapar, bu da dengeyi sağlamak için boyunu öne iter. Fazlaca eğilme gerektiren iş ve hobiler, kamburlaşmaya ve boyunun öne kavis yapmasına neden olur. Neden ne ise, başın oldukça büyük kısmı çok az da olsa merkezin dışında ise, boyun kasları sertleşir ve kasılır ve kas yorgunluğu oluşturur. Boyun kasları dinlenmeden kasılı kalırsa, baş ağrısına benzer şekilde boyun ağrısına benzer şekilde boyun ağrısı doluşur. Tek uzun süreli tedavi düzelmiş duruştur. Doktorunuz kendi duruşunuzu duvar testi ile kontrol etmenizi önerebilir. Sırtınız düz bir duvara yapışık topuklarınız birkaç santimetre uzakta olacak şekilde ayakta durun. Omuz ve kalçalarınız duvara değmelidir. Başınızın arkası duvara yakın olmalıdır. Çenenizi sabit tutun ve yürüyün ve sonra pozisyonunuzu kontrol etmek için geri dönün. Bütün gün boyunca böyle yürümeye çalışın.

Bazen uyurken bile problem gelişebilir. Yüzü koyun yatıyorsanız çok yüksek yastık kullanıyorsanız veya kötü pozisyonda uyuyorsanız boynunuzun pozisyonu bozulabilir. Bir çoğumuzun boynunda eğrilik vardır. Neyse ki bu durum doktor bakımına gerek olmadan birkaç günde düzelir. Stres İş veya aile ile ilgili endişelerin yarattığı stres veya kızgınlık, üzüntü veya korku da boyun kaslarını kasar. Ayrıca boyun yaralanmalarını da şiddetlendirir. Sinirli ve gergin bir kişinin düzelmesi daha uzun sürer. Düzenli gevşeme ve yapısal problemlerin çözümü bu problemin uzun vadede çözümü için gerekli olabilir. Stres ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın. Aşınma ve Yırtılma (Yaşlanma) Servikal omurgada da yaşla birlikte değişiklikler olur. Özellikle daha çok hareket eden bölgelerde (C4-C6 arası) günlük yıpranma ve yırtılma etkileri 40-60 yaşlar arasında görülmeye başlar. Disk yıprandıkça daralır, elastikiyetini ve suyunu kaybeder. Bu sürecin tıbbi adı disk dejenerasyonudur. Giderek vertebralar yakınlaşır ve birbirine değer.

Oluşan iritasyon, kemik çıkıntıların oluşumuna yol açar, bunlar foramina içine doğru ilerler ve siniri zedeler. Vertebra eklemleri de aşınabilir; bu bir tip kireçlenmedir. Eklemler etrafındaki doku şişer ve servikal sinirler foramina içinde sıkışır. Eskiyen disk bazen yırtılır, sinir kökü üstüne ilerleyip basınç yapar. Bu durum genellikle kollarda yansıyan ağrıya neden olur. Buna boyun fıtığı denir. Doğru tedavi ile servikal yaşlanmaya ve hastalığa bağlı ağrı genellikle 6-8 haftada düzelir. Ne yazık ki sık tekrarlanır. Fakat doğru bakım ve egzersiz ile ilgili olarak doktorunuzun direktiflerine uyarsanız daha nadir tekrarlar.