Sarıcapaşa, Talatpaşa Cad. No:134 Merkez/Edirne

Boyun Fıtığından Korunmanın Yolları

Boyun fıtığının oluşmasında en büyük etkenlerden biri de strestir. Bel ve boyun gibi birçok hastalıkta stresin önemli rolünün olduğu bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için çok kolay olmasa da boyun fıtığından korunmak için öncelikle stresten uzak durmak gerekiyor. Hareketsiz yaşam birçok sağlık problemini beraberinde getirdiği gibi boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlar. Özellikle iş hayatı durağan olan bir kişi bu sorunla daha fazla karşılaşır. Masa başı çalışanları bu sınıfa koyabiliriz. Hayatımızın bir yerinde spor mutlaka olmalıdır. Profesyonel anlamda uğraş vermek zorunda değiliz. Yürüyüş, yüzme, fitness, hatta basit egzersizler bile boyun kaslarının güçlenmesi için yeterli olabilir. Yapılan ani ve ters hareketler ansızın boynumuzun sakatlanmasına sebep olabilir.

Birden kafanın çevrilmesi, bir yere uzanmaya çalışmak, refleks olarak herhangi bir şeyden kaçınmak boynumuzda hasara yol açabilir. Bu yüzden her zaman dikkatli olmalıyız. Bilgisayar başındayken, televizyon izlerken, otururken ve yatarken boynumuzu yanlış pozisyonda tutmamalıyız. Uzun süren bu yanlış pozisyonlar boyun kaslarına ve sinirlere zarar verebilir. Yatarken uykun yastık seçmeli, bilgisayar ve televizyon karşısında doğru duruş sergilemeliyiz. Bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Ağır yük taşımak bel fıtığı gibi boyun fıtığına da neden olabilir. Ağırlık kaldırma ve ani dönüşler bel ve boyun ağrısının temel nedenlerindendir. Dengesiz ağırlık dağılımıyla bir yükün kaldırılması ve ani dönüşler bel ve boyun fıtığına sebep olabilir. Ağırlık kaldırma sırasında sırtı düz tutarak, dizlerin bükülerek hareketin yapılması çok önemli. Taşınacak şey ne ise, ağırlıkları parça parça taşıyın ya da işinizi kolaylaştıracak bir yardımcı araç kullanın.